پرسش‌های متداول

زمانبندی انتشار مجله فرهنگ و اندیشه ریاضی چگونه است؟

فرهنگ و اندیشه ریاضی تاکنون هر سال در دو شماره (بهار و پاییز) منتشر می شده است. در سالهای اخیر هیات تحریریه تلاش خود را به کار برد تا این نشریه به فصلنامه تبدیل شود. برای اولین بار در سال 1390 نشریه در چهار شماره انتشار می یابد.

اعضای هیات تحریریه چگونه انتخاب می شوند؟

آن دسته از اعضایی که 6 سال از زمان عضویت آنها گذشته است، باید جای خود را به افراد جدید بدهند. بدین منظور نامه ای از طرف انجمن ریاضی به دانشکده ها و گروههای ریاضی دانشگاههای کشور ارسال می گردد تا افراد داوطلب نامزدی خود را برای عضویت در هیات تحریریه اعلام کنند. پس از دریافت پاسخ ها، هیات تحریریه طی جلسه ای اعضای جدید را مشخص نموده و رای شورای اجرایی انجمن ریاضی ایران را در این خصوص اخذ می نماید. در صورت توافق اکثریت، اعضای جدید انتخاب می شوند.

فرهنگ و اندیشه ریاضی چه نوع مقالاتی را چاپ و منتشر می کند؟

مقاله توصیفی ریاضی (تالیف یا ترجمه) که در آن موضوعی کلاسیک از ریاضیات را به زبانی ساده که برای عموم دانشجویان و استادان ریاضی و حتی معلمان ریاضی قابل فهم باشد، شرح داده شده باشد، یا بخشی از ریاضیات را که از جنبه پژوهشی فعال است، برای خواننده ای ممکن است با موضوع آشنا نباشد، معرفی کرده زمینه های کاری آن را توضیح دهد و افق های آینده را برای علاقه مندان به تحقیق باز کند. همچنین دیدگاهها ی نویسندگان درباره وضعیت ریاضیات در کشور یا در سطح جهانی نیز قابل بررسی و انتشار است. از مقالاتی که به معرفی یا نقد کتابهای جدید در حوزه های مختلف تخصصی ریاضیات می پردازد و نیز از ارسال مساله در هر زمینه ای که علاقه مند هستید، استقبال می شود.

مخاطبین فرهنگ و اندیشه ریاضی چه طیف افرادی هستند؟

از آنجا که هدف فرهنگ و اندیشه ریاضی چاپ و انتشار مقالات توصیفی ریاضی است و سعی می شود مقاله ها تا حد ممکن از پیچیدگی های فنی به دور باشند، همه کسانی که ذخایر دانشی آنها در اندازه ریاضیات دوره کارشناسی است، مطالب مجله را مفید و قابل درک خواهند یافت. با وجود این، دانش آموزان دبیرستانی علاقه مند و باهوش که با محتوای (بعضی) دروس ریاضیات دانشگاهی آشنا باشند، نیز خواهند توانست از مطالب مجله بهره ببرند.

شیوه ارسال مقاله به فرهنگ و اندیشه ریاضی چگونه است؟

پاسخ این پرسش به تفصیل در قسمت های مربوط به فرآیند پذیرش مقالات و راهنمای نویسندگان در همین سامانه آمده است. لطفا مراجعه بفرمایید.

فرهنگ و اندیشه ریاضی را چگونه و از کجا تهیه کنیم؟

هر شماره از مجله پس از آماده سازی ابتدا بر روی سایت انجمن ریاضی ایران به آدرس www.ims.ir قرار داده می شود و می توانید مقالات آن را به صورت فایل PDF دانلود کنید. سپس نسخه چاپی آن، برای اعضای حقیقی و حقوقی انجمن ریاضی ایران و مشترکین ارسال می گردد. علاقه مندان می توانند با پر کردن فرم اشتراک و پرداخت حق اشتراک سالیانه، مشترک شوند. شماره های قبلی مجله نیز در دفتر انجمن ریاضی ایران موجود و قابل خریداری است.

فرآیند چاپ و انتشار مقاله در فرهنگ و اندیشه ریاضی چه مدت طول می کشد؟

پس از دریافت مقاله از طریق سامانه، تعیین داور (ان) و اخذ موافقت او (آنها) برای داوری و سپس ارسال مقاله برای داوران و دریافت نتیجه داوری دست کم سه ماه فرصت نیاز دارد. در صورت پذیرش نهایی، مقاله در نوبت چاپ قرار می گیرد تا بعد از صفحه بندی و ویراستاری و بازبینی نهایی توسط نویسنده، چاپ شود که طی شدن این مراحل نیز زمان خاص خود را لازم دارد. وضعیت مقاله را در هر لحظه می توانید از طریق همین سامانه با ورود به بخش ارسال مقاله پیگیری نمایید.

فرهنگ و اندیشه ریاضی در چه پایگاههایی نمایه می شود؟

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC )