مروری بر فرم های فیستر

نوع مقاله : مقاله علمی - مروری

نویسنده

دانشگاه کاشان، دانشکده علوم ریاضی

چکیده

در این مقاله، به مرور مفاهیم اولیه در نظریۀ جبریِ فرم های مربعی می پردازیم. پیوند میان این فرم ها و فرم های دوخطی، ناورداهای مقدماتی این فرم ها و تفاوت های موجود بین حالتی که مشخصه برابر با دو است و حالتی که مشخصه برابر با دو نیست، به اختصار بیان شده اند. همچنین فرم های فیستر که نقشی کلیدی در نظریۀ فرم های مربعی دارند، معرفی و برخی کاربردهای آنها بیان می شوند.

کلیدواژه‌ها

موضوعات


[1] Aravire, R., Baeza, R., Milnor’s K-theory and quadratic forms over fields of characteristic two,
Comm. Algebra, 20 (1992), no. 4, 1087–1107.
[2] Arf, C., Untersuchungen über quadratische formen in Körpern der charakteristik 2 (I), J. Reine
Angew. Math., 183 (1941), 148–167.
[3] Artin, E., Geometric Algebra, Interscience Publishers, Inc., New York, London, 1957.
[4] Bayer-Fluckiger, E., Shapiro, D. B., Tignol, J.-P., Hyperbolic involutions, Math. Z., 214 (1993),
no. 3, 461–476.
[5] Bôcher, M., Introduction to Higher Algebra, Dover Publications Inc., New York 1964.
[6] Cassels, J. W. S., On the representation of rational functions as sums of squares. Acta Arith., 9
(1964), 79–82.
[7] Dickson, L. E., Determination of the structure of all linear homogeneous groups in a Galois
field which are defined by a quadratic invariant, Amer. J. Math., 21 (1899), no. 3, 193–256.
[8] Dickson, L. E., History of the Theory of Numbers. Vol. III: Quadratic and Higher Forms. With
a chapter on the class number by G. H. Cresse, Chelsea Publishing Co., New York, 1966.
[9] Dieudonné, J., La Géométrie des Groupes Classiques, Springer-Verlag, Berlin, Göttingen, Heidelberg, 1955.
[10] Dolgachev, I., Integral quadratic forms: Applications to algebraic geometry (after V. Nikulin),
Bourbaki Seminar, Vol. 1982/83, 251–278.
[11] Elman, R., Karpenko, N., Merkurjev, A., The Algebraic and Geometric Theory of Quadratic
Forms, American Mathematical Society Colloquium Publications 56, American Mathematical
Society, Providence, RI, 2008.
[12] Junker, J., Das Hurwitz Problem für quadratische Formen über Körper der Charakteristik 2,
Diplom thesis, Univ. Saarbrücken, 1980.
[13] Kato, K., Symmetric bilinear forms, quadratic forms and Milnor K-theory in characteristic
two, Invent. Math., 66 (1982), no. 3, 493–510.
[14] Knebusch, M., Grothendieck-und Wittringe von nichtausgearteten symmetrischen Bilinearformen, S.-B. Heidelberger Akad. Wiss. Math.-Natur., Kl. (1969/1970), 93–157.
[15] Kneser, H., Verschwindende Quadratsummen in Körpern, Jahresber Dtsch Math. Ver., 44
(1934), 143–146.
[16] Lam, T. Y., Introduction to Quadratic Forms over Fields, Graduate Studies in Mathematics,
67, American Mathematical Society, Providence, RI, 2005.
[17] Lenz, H., Einige Ungleichungen aus der Algebra der quadratischen Formen, Arch. Math., 14
(1963), 373–382.
[18] Milnor, J., Symmetric inner products in characteristic 2,Prospects in Mathematics, pp. 59–75.
Ann. of Math. Studies, no. 70, Princeton University Press, Princeton, N. J., 1971.
[19] Minkowski, H., Grundlagen für eine Theorie der quadratischen Formen mit ganzzahligen Koeffizienten, Mémoires presentés par divers savants à l’Académie des Sciences de l’Institut national de France, Tome XXIX, no. 2, 1884.
[20] Minkowski, H., Ueber die Bedingungen, unter welchen zwei quadratische Formen mit rationalen Coefficienten in einander rational transformirt werden können, J. Reine Angew. Math.,
106 (1890), 5–26.
[21] Pfister, A., Zur Darstellung von −1 als Summe von Quadraten in einem Körper, J. London
Math. Soc., 40 (1965) 159–165.
[22] Pfister, A., Multiplikative quadratische Formen, Arch. Math., 16 (1965), 363–370.
[23] Pfister, A., Quadratische Formen in beliebigen Körpern, Invent. Math., 1 (1966) 116–132.
[24] Sah, C. H., Symmetric bilinear forms and quadratic forms. J. Algebra, 20 (1972), 144–160.
[25] Scharlau, W., Quadratic and Hermitian Forms, Grundlehren der Mathematischen Wissenschaften 270, Springer-Verlag, Berlin, 1985.
[26] Scharlau, W., On the history of the algebraic theory of quadratic forms, Quadratic Forms
and Their Applications, pp. 229–259, Contemp. Math. 272, American Mathematical Society,
Providence, RI, 2000.
[27] Shapiro, D. B., Compositions of Quadratic Forms, de Gruyter Expositions in Mathematics 33,
Walter de Gruyter & Co., Berlin, 2000.
[28] Witt, E., Theorie der quadratischen Formen in beliebigen Körpen, J. Reine Angew. Math., 176,
31–44.